piątek, 21 października 2016

Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej

Książka "Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej", której autorką jest Philippa Gregory to kolejna powieść z cyklu tudorowskiego tej pisarki. W książce Gregory przybliża nam postać Katarzyny Parr- szóstej żony Henryka VIII.
Na początku powieści poznajemy Katarzynę jako młodą 30 letnią kobietę- wdowę szaleńczo zakochaną w przystojnym Tomaszu Seymurze. Młodzi kochankowie snują plany na przyszłość, kiedy z dnia na dzień ich romans zostaje przerwany, gdyż król postanawia poślubić Katarzynę. Młoda kobieta poświęca miłość swojego życie i wbrew własnej woli, wychodzi za mąż za mężczyznę, który mógłby być jej ojcem. Jednak doświadczenie życiowe jakie posiada pomaga jej w odnalezieniu się w roli żony starca. Katarzyna jednoczy rodzinę królewską, zaprzyjaźnia się z niemalże swoją rówieśnicą księżniczką Marią oraz małoletnią Elżbietą i księciem Edwardem.
Początkowo Henryk jest zauroczony młodą żoną. Katarzyna za jego zgodą pilnie studiuje łacinę, grekę i język francuski. Staje się obytą, oczytaną, mającą własne zdanie kobietą. Przyjmuje w swoich komnatach kaznodziejów i daje swoim zachowaniem jawny przykład poparcia dla reformy Kościoła. To wszystko sprawia, że zaczynają przeciwko jej spiskować dworzanie aspirujący do władzy. W owym czasie na XVI wiecznym dworze Henryka VIII nie brakowało przedstawicieli szlachetnych rodów-jak chociażby Howardowie- którzy rządni władzy, podpierając się Starą Wiarą gotowi byli zrobić wszystko, aby osiągnąć swój cel. Król początkowo zachwycony Katarzyną, wkrótce ulega podszeptom tych, którzy oskarżają ją o herezję. Królowa aby uniknąć losu swoich poprzedniczek, musi wyrzec się własnej woli, poglądów i co dla niej najważniejsze wiary.
Książka ta jest jak najbardziej warta polecenia tym z Was, którzy podobnie jak ja są miłośnikami dworskich intryg z wielką historią w tle.

ISBN: 978-83-245-8215-0
Liczba stron: 390
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena: 39,90
Wydawnictwo: Książnica


1 komentarz: